E-booki

Zrób startup DOBRZE!

Baza wiedzy o świecie startupowym dla osób, które zaczynają przygodę z biznesem. Zrób startup DOBRZE! to seria e-booków przygotowana z myślą o osobach, które zaczynają działać w świecie startupowym i chcą zgłębić wiedzę na różne aspekty związane z prowadzeniem innowacyjnego biznesu. To krótkie przewodniki dające wskazówki, jak pracować z pozostałymi podmiotami tworzącymi ekosystem startupowy: inwestorami, przedstawicielami biznesu i korporacjami, samorządowcami, mediami czy przedstawicielami środowiska naukowego.

Faza Discovery, czyli lepsze zrozumienie produktu i pewniejsze wejście na rynek

Faza Discovery powinna być początkiem każdego przedsięwzięcia. Jedak bardzo często jest pomijana, zwłaszcza kiedy founderzy dążą do jak najszybszego wprowadzenia na rynek swojego unikatowego rozwiązania. Na czym zatem polega faza Discovery? Jak sprawnie zorganizować ten proces? I jakie mogą być konsekwencje jej pominięcia? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w tym e-booku.

Partner merytoryczny: iteo

Wydawca: Silesian Startup Foundation

Rok wydania: 2024

9 sposobów na udoskonalenie sprzedaży

Jak znaleźć czas na efektywny proces sprzedażowy, zwłaszcza w czasach, kiedy firmy są pod nieustanną presją albo zmagają się z niepewnością rynkową? Z pomocą może przyjść technologia! W tym e-booku prezentujemy 9 sposobów na usprawnienie procesu sprzedażowego w firmie. Opisane metody podpowiadają, jak zoptymalizować różne etapy procesu sprzedażowego. Mamy nadzieję, że w tym e-booku znajdziesz kilka podpowiedzi, jak dobrze podejść do procesu sprzedaży.

Partner merytoryczny: Benchy.IT, Brandly360, BuyerMind, Digitree Group (Sales Intelligence & sare), inEwi, SALESmanago, Sawaryn i Partnerzy, Sentione, Rating Captain

Wydawca: Silesian Startup Foundation

Rok wydania: 2024

Legal Guide to AI

W zeszłym roku sztuczna inteligencja mocno namieszała w świecie nowych technologii i biznesu czy naszym codziennym życiu. Teraz pojawia się coraz więcej pytań o jej efektywne i etyczne wykorzystanie. Jednym z obszrów wymagających szybkiego działania jest prawo. Jakie obecnie obowiązują przepisy i regulacje w kontekście AI? Tego dowiecie się z naszego e-booka, którego przygotowaliśmy we współpracy z kancelarią prawną Leśniewski, Borkiewicz, Kostka & Partners. Zachęcamy do lektury!

Partner merytoryczny: Leśniewski, Borkiewicz, Kostka & Partners.

Wydawca: Silesian Startup Foundation

Rok wydania: 2024

Jak unikać błędów w procesie sprzedażowym?

Nieodłącznym elementem prowadzenia jakiejkolwiek działalności biznesowej – niezależnie od motywacji jej rozpoczęcia – jest generowanie zasobów finansowych, dzięki którym dalsze rozwijanie innowacyjnych pomysłów będzie możliwe. Idealnie byłoby, gdyby środki pieniężne pochodziły ze sprzedaży produktów lub usług. Właśnie z myślą o osobach zmagających się na etapie sprzedaży, przygotowaliśmy niniejszego e-booka. Zachęcamy do lektury!

Partner merytoryczny: co.brick

Wydawca: Silesian Startup Foundation

Rok wydania: 2023

Jak rozpisać pomysł na Business? Przewodnik po Business Model Canvas

Kiedy w naszej głowie pojawia się pomysł na innowacyjny produkt lub usługę, najczęściej jest on niesprecyzowany, a nawet chaotyczny. Wręcz mówi się, że sam pomysł nie ma żadnej wartości dopóki nie zacznie się go realizować. A sztuką jest ten pomysł opisać, rozebrać na części pierwsze i zrozumieć, co jest potrzebne, aby faktycznie doszedł do skutku. Jak to zrobić? W tym e-booku można znaleźć kilka podpowiedzi.

Partner merytoryczny: co.brick

Wydawca: Silesian Startup Foundation

Rok wydania: 2023

Dobre relacje z inwestorami

Rozwijanie startupu to maraton, a nie sprint. Oznacza to tyle, że czasem przez przynajmniej kilka lat trzeba współpracować z osobami, które zostaly zaproszone do realizacji projektu. Jak współpracować z podmiotami, które przekazują kapitał finansowy? W tym e-booku można znaleźć kilka ciekawych informacji na temat budowania relacji na poziomie startup-inwestor.

Partner merytoryczny: Perspecto, KTW.Legal, RKK VC, Evig Alfa

Wydawca: co.brick

Rok wydania: 2022

Przygotowanie do rozmów z inwestorami

Nieodłączną częścią świata startupów jest środowisko inwestorów – podmiotów mających możliwość finansowego wsparcia innowacyjnie technologicznych rozwiązań. Tutaj jednak od razu pojawia się pytanie, jak nawiązać relacje z predstawicielami funduszy, które doprowadzą do owocnej współpracy? Kilka podpowiedzi w tej kwestii można znaleźć właśnie w tym e-booku.

Partner merytoryczny: startup.pfr.pl, BTLA, SPIN-US, Terra Seed, EduLab

Wydawca: co.brick

Rok wydania: 2022

Zbiór zasad o compilance

Kto przynajmniej raz zmagał się z bałaganem w papierach, rachunkach czy dokumentach? Komu zdarzyło się nie dopilnować ważnego terminów? Kto otrzymał choć jedne ponaglenie bądź upomnienie z urzędu? Ten e-book jest dla tych, którzy chcieliby działać w uporządkowanym systemie, ustrukturyzowanych procedurach i z posprzątanymi plikami.

Partner merytoryczny: B2R Law

Wydawca: co.brick

Rok wydania: 2022

Podstawowe aspekty prawne

Pierwszy z serii e-booków opisuje podstawowe aspekty prawne, które powininen znać każdy, kto myśli o założeniu biznesu. To fundamentalne aspekty dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Zatem jeśli chcesz wiedzieć, jak skutecznie ochronić swój pomysł, czym jest know-how przedsiębiorstwa albo jaką formę prawną wybrać dla startupu, koniecznie przeczytaj tę publikację.

Partner merytoryczny: B2R Law

Wydawca: co.brick

Rok wydania: 2022

Partnerzy

Partnerzy e-booków, które zostały przygotowane w w 2023 roku.

Gosia Skorupa

Ecosystem Lead w Silesian Startup Foundation

Chcesz zrealizować projekt w ramach ekosystemu innowacji? Skontaktuj się!